מחשבון BMI

הרשמו לרשימת תפוצה של מבצעים חמים!
תוצאה:

מחשבון זה עוזר לנו בחישוב BMI, שהוא אחד המדדים הפופולאריים ביותר להערכת משקל אצל בני אדם. משקל בלבד אינו מהווה מדד מדויק, מכיוון שהוא לא לוקח בחשבון את נתוני הגובה של אותו אדם, ומשום כך השימוש במדד MBI הוא יעיל יותר.

מתי הומצא ה – BMI ?

מדד ה – BMI הומצא במאה התשע עשרה, במטרה לתת מענה מדויק יותר לצורך בהערכה משקלית. לפני כן, המשקל בקילוגרמים היה המדד הנפוץ להערכת עודף משקל או תת משקל, אך עם הזמן הובן כי הוא אינו מאפשר אינדיקציה אמיתית. כיום מדד ה – BMI משמש את ארגון הבריאות העולמי, ורופאים נעזרים בו על מנת לזהות תת משקל, עודף משקל, ואת רמת החומרה שלהם.

איך זה עובד?

נוסחת ה – BMI היא פשוטה, והיא מחושבת ע"פ משקל (בקילוגרמים) לחלק לגובה בריבוע (במטרים). כך מאפשר מדד MBI התייחסות גם לגובה האדם, ולכן נותן אינדיקציה מדויקת יותר מאשר משקל בלבד. ערכי ה – BMI מוגדרים ע"פ מקרא, המגדיר לנו האם אנו נמצאים במשקל נורמלי ותקין, האם יש סיכון לתת תזונה או עודף משקל, וכמה חמורים הם. את המקרא תוכלו למצוא בטבלה המופיעה בתחתית העמוד.

שימוש במחשבון BMI

השימוש במחשבון הוא פשוט במיוחד, והוא חוסך מאיתנו את חישוב נוסחת ה – BMI המלאה בכל פעם מחדש. בחלק העליון של המחשבון – יש להקליד את המשקל שלכם בקילוגרמים, ובחלק שמתחתיו – יש להזין את הגובה שלנו בסנטימטרים (לשים לב לא להזין את הגובה במטרים). ברגע שנכניס את שני הנתונים, נוכל לראות מיד את תוצאת ה – BMI שלנו מופיעה במסגרת שמתחת למדדים שהקלדנו.

עובדות נוספות על מדד BMI

ראשי התיבות BMI מייצגות את הביטוי Body Mass Index (מדד מסת הגוף), וכאמור, הוא המדד הנפוץ ביותר בקרב אנשי המקצוע לצורך הערכה משקלית. המדד מאפשר לנו להבין היכן אנחנו נמצאים מבחינת התהליך המשקלי שלנו, ומעניק לנו אינדיקציה שהיא הרבה יותר מדויקת ממשקל. ישנם פרמטרים רבים המשפיעים על ההערכה שלנו, ובעיקר כשאנו מעריכים את עצמנו, ומשום כך לא מומלץ להסתמך על תחושה כללית, הסתכלות במראה או משקל בקילוגרמים. במידה והמדד מתריע לנו על מצב שחורג מהנורמה, בין אם מדובר בתת משקל ובין אם בעודף משקל, אנו יכולים לפנות לדיאטנית שתמליץ לנו כיצד להתנהל ולמנוע בעיות עתידיות.

מתי לא מומלץ להשתמש במחשבון BMI?

מדד BMI הוא רלוונטי עבור רוב האוכלוסייה, אך חשוב לציין את המצבים שבהם הוא לא יעיל, ועשוי לתת לנו תוצאות מבלבלות ושגויות.

  • ילדים: חלוקת המשקל אצל ילדים היא שונה מאשר אצל מבוגרים, ולכן, מחשבון BMI לא יהיה רלוונטי בהערכה משקלית שלהם. אמנם יש שימוש במדד זה אצל ילדים, אך יחד עם זאת התוצאה מחושבת ע"פ אחוזונים, שהם הקווים המנחים להבנת מצבו של הילד בצורה הטובה ביותר. כך למשל, ילדים הנמצאים מעל אחוזון 85 ו – 95 נחשבים בעודף משקל, ואילו תת משקל אצל ילדים יוגדר כפחות מאחוזון 5.
 
  • ספורטאים: מדד ה – BMI אינו מתאים להערכה משקלית של ספורטאים, אשר לעתים רקמת השריר בגופם היא מסיבית וגורמת לעליה משקלית משמעותית. כיוון שתא שריר שוקל יותר מאשר תא שומן, מדד ה – BMI עשוי לבלבל אותנו, ולתת לנו הערכה שגויה כשמדובר בספורטאים. על אותו עיקרון, במידה ואדם יפחית אחוזי שומן בעזרת ספורט, ייתכן שהוא יישאר באותו מדד BMI – והשינוי לא יהיה ניכר במדידות.
 
  • נשים בהריון: השינוי המשמעותי במשקלן של נשים בהריון, כמובן יגרום לתוצאות שגויות מבחינת הגדרות ה – BMI.

הערה חשובה: מחשבון BMI באתר אינו מתאים לילדים ולנשים בהריון.

תוצאת BMIתוצאה
עד 18.5תת משקל
18.5 – 25משקל תקין
25 – 29.9משקל עודף
30.0 – 34.9השמנה דרגה I
35.0 – 39.9השמנה דרגה II
40 ומעלההשמנה דרגה III