מחשבון מע”מ

1
2
בצע/י חישוב
חשב/י מחדש
1
2
בצע/י חישוב
חשב/י מחדש

מע”מ הם ראשי התיבות של “מס ערך מוסף“, שהוא המס המדיני שבו חייב כל לקוח הרוכש מוצר או שירות כלשהו בגבולות מדינת ישראל. זה נכון שיש מקרים חריגים שבהם לא משלמים מע”מ, כמו למשל בקנייה באילת או בעת קנייה אצל עוסק פטור, אך מעבר לכך – המע”מ מהווה חלק בלתי נפרד מכל התשלומים שאתם משלמים. גובה המע”מ הוא 17%, ואחוזים למחשבון אחוזים ) אלו יכולים להשתנות משנה לשנה. חישוב מע”מ הוא חלק אינטגרלי מחיינו, וישנם מצבים רבים שבהם אנו רוצים להוסיף מע”מ לסכום מסוים כדי לגלות מהו הסכום הסופי שאנו צריכים לשלם, או לחילופין – לבדוק כמה אנו צריכים לגבות מלקוח. מחשבון המע”מ עוזר לנו לבצע חישובי מע”מ באופן פשוט, וחוסך מאיתנו את הצורך בחישובים מסובכים ובזבוז זמן.

הצורך במחשבון מע”מ

כאמור, מע”מ הינו מס הערך המוסף הנגבה על כל שירות או מוצר הנרכש במדינת ישראל. משום כך, אנו נתקלים במצבים רבים שבהם אנו מעוניינים לחשב מעמ בקלות, כדי לבדוק כמה עלינו לשלם, כמה שילמנו, או מהו הסכום שבו אנו צריכים לחייב את לקוחותינו. מחשבון המע”מ מונע מאיתנו התעסקות מיותרת בחישובי 17 האחוזים, ועוזר לנו להוסיף או לגרוע אותם בקלות מתוך הסכום שנבחר.

מהם המצבים שבהם נוכל להיעזר במחשבון המע”מ?

ישנם מספר מצבים, שבהם אנו יכולים להפיק תועלת רבה מהשימוש במחשבון המע”מ, ועליהם נפרט כאן לנוחיותכם:

כשאנו רוצים להוסיף מע”מ לסכום
ישנם מצבים שבהם אנו רוצים לבדוק כמה מע”מ יש להוסיף, בין אם כדי לבדוק כמה עלינו לשלם, ובין אנו רוצים לדעת כיצד לחייב לקוח. לשם כך אנו צריכים לחשב 17 אחוזים מתוך הסכום, וכיוון ש – 17 הוא אינו מספר עגול, המחשבון יכול להיות לעזר רב. חלקו הימני של המחשבון, מאפשר לנו להוסיף 17 אחוזים בצורה אוטומטית לכל סכום שנזין.

כשאנו רוצים לגזור מע”מ מהסכום הכולל
למה בעצם שנרצה לגזור מע”מ מתוך סכום מסוים? ובכן, נוכל להשתמש בפונקציה הזו במידה ואנו מעוניינים לדעת כמה מע”מ שילמנו, וכמה עלה השירות או המוצר ללא המע”מ, או כמה מע”מ אנו עתידים לקבל בחזרה במסגרת החזרי מס.  חלקו השמאלי של מחשבון המע”מ, מאפשר לנו לראות את הסכום הכולל כשהוא מפורק לסכום הבסיס + מע”מ.

איך מחשבים מע”מ במחשבון המע”מ?

מחשבון המע”מ עוזר לנו לחשב במהירות חישובים הקשורים למע”מ, ואנו יכולים להפיק ממנו תועלת רבה בעת התנהלותנו היומיומית. להלן הסבר מפורט ודוגמאות לגבי השימוש בשני חלקי המחשבון.

הוספת מע”מ
צידו הימני של המחשבון מאפשר לנו להוסיף 17 אחוזים, ולמעשה זה כמו להכפיל את סכום המוצר ב – 1.17. כך למשל, אם המוסכניק שלנו אומר לנו שהטיפול יעלה 867 ₪ ללא מע”מ, נוכל מיד להזין את הסכום במחשבון הימני, ולגלות כמה נצטרך לשלם בסוף הטיפול בסה”כ, כולל מע”מ.

גזירת מע”מ מסכום כולל
צידו השמאלי של המחשבון, מאפשר לנו לגלות כמה מע”מ נגבה מאיתנו בעת שרכשנו שירות או מוצר מסוים, וזה בדיוק כמו לחלק את הסכום הכולל ב – 1.17 – ולקבל את הסכום המקורי ללא מע”מ. כך למשל, אם מספרים לנו שקומקום חשמלי שעולה 73 ₪ בתל אביב ניתן לרכישה ללא מע”מ באילת, נוכל להזין את הסכום הכולל במחשבון השמאלי, וכך לגלות כמה הנחה צפויה לנו אם נרכוש אותו באילת.

בתור לקוחות וגם בתור בעלי עסק, אנו נדרשים לבצע חישובי מע”מ כחלק מהתנהלותנו הכלכלית. מחשבון המע”מ מאפשר לנו לבצע את החישובים באלו בצורה פשוטה במיוחד!