לוגו קאלק מחשבונים

המרת סנטימטר למטר

תוצאה:

במטרים זה:

המרת ס"מ למטר

צריך לבצע המרה בין יחידות אורך אבל אין לך כוח לחישובים? מחשבון ההמרה שלנו הוא מושלם בשבילך. המשך לקרוא אם אתה מעוניין ללמוד עוד על שיטת המדידה, וההבדלים בין היחידות השונות, או שפשוט תשתמש במחשבון לצרכיך.

הכל על השיטה המטרת

השיטה המטרית היא מערכת יחידות למדידה שפותחה בסוף המאה ה -18 בצרפת על ידי הכימאי לבואזיה, מטרתה הייתה להחליף את מערכות המדדים השונות שהיו רווחות רחבי העולם במערכת אחידה, טבעית ואוניברסלית. במערכת המטרית המוקדמת היו כמה יחידות יסוד בסיסיות – הגראד לציון זוויות, המטר לציון אורך, הגרם לציון משקל והליטר לציון קיבולת. אלה נגזרו זה מזה באמצעות תכונותיהם של חפצים טבעיים, בעיקר מים: ליטר מים אחד שוקל 1 ק"ג. מכאן נגזרו יחידות אחרות, כמו סולם הטמפרטורות צלזיוס, בו המים קופאים בכ- 0 מעלות צלזיוס ורותחים בכ- 100 מעלות צלזיוס.

השיטה המטרית – מבוססת על עשיריות

יחידות ותת-יחידות מטריות קשורות בהכפלה של עשר. השמות עבור אלה נוצרו על ידי קידומות. קשר זה תואם את מערכת המספרים העשרונית, והוא תורם רבות לנוחות היחידות המטריות. הקידומות הנפוצות ביותר לערכים מעל יחידת הבסיס הם הקטר (מאה), קילו (אלף) ומגה (מיליון), והנפוצים ביותר עבור חלקים מערך הבסיס (כלומר מתחת לערך הבסיס) הם דצי (עשירית), סנטי (מאית) ומילי (אלפית). 

עם זאת, חלק מהקידומות המקובלות משמשות לעיתים רחוקות ליחידות מסוימות: הביטויים מגה מטר, הקטומטר או מגה-גרם כמעט ולא נשמעים אף פעם. עוד ביטויים שאינם נפוצים הם דציגרם וסנטיגרם, בעוד שמקובל להשתמש בהטרוגר, דצימטר וסנטימטר כיחידות מידה במדינות מסוימות. 

כתוצאה מהתקדמות מדעית, חידודים ובחירות שונות של יחידות בסיס, היו מספר ניסיונות ליצור מערכות מטריות מתקדמות יותר. המערכת המטרית המודרנית שנוצרה ב- 1960, נמצאת כיום בשימוש נרחב ברחבי העולם ומכונה מערכת היחידות הבינלאומית (SI). 

המטרות של השיטה המטרית

מערכת המטרית תוכננה בכדי לענות על מספר יעדים.

היעד הראשון היה ליצור מערכת ניטרלית ואוניברסלית. מתכנני המערכת המטרית התכוונו להפוך אותה לניטרלית ככל האפשר כדי שיוכלו לאמץ אותה באופן אוניברסלי.

דוגמה לדרך מדידה שאינה ניטרלית ואוניברסלית היא לוח השנה הצרפתי. כאשר פותחה המערכת המטרית, צרפת השתמשה בלוח השנה הרפובליקני הצרפתי שבוטל לבסוף בין השאר בגלל שתי תקלות עיצוב: תאריכים נספרו מיום הכרזת הרפובליקה הראשונה בצרפת ושמות החודשים היו קשורים לאירועים מקומיים גרידא, שלא התרחשו אפילו בשטח הצרפתי עצמו.

יחידות אחרות נגזרו מאורך כף הרגל של שליט כלשהו ולעתים קרובות השתנו יחד עם החלפתו. המטרה הייתה שהיחידות החדשות לא יצטרכו להיות תלויות בנסיבות לאומיות, מקומיות או זמניות כאלה.

היעד השני היה לעשות שימוש בהכפלה עשרונית. כל הכפולות של יחידות הבסיס הינן מבוססות על עשיריות. בניגוד לשיטה האימפריאלית, בה ההמרה בין כל יחידות מידה היא מסובכת יותר, לדוגמה 12 אינץ' שווים לרגל, השיטה המטרית מבוססת על כפולות של עשר. ניתן לראות את היתרונות המעשיים של מערכת עשרונית בכך שקל ונוח הרבה יותר לעבור בין יחידות, מאשר בשיטה האימפריאלית. 

ראוי לשים לב כי המערכת המטרית מכילה גם יחידת בסיס לזוויות הנקראת גון או גראד שמתבססת על שברים עשרוניים, כאשר זווית ישרה מחולקת ב- 100 גונים, כל גון מכיל 100 דקות, כל דקה עשרונית מכילה 100 שניות. למעשה, קילומטר הוא אורכו של קשת המשתרעת על פני דקה עשרונית של גון רוחב. זה דומה לקילומטר הימי שאורכו דקה של דרגת קו רוחב.

חדש באתר CULC - פורטל מחשבונים

בעקבות המצב הכלכלי שאזרחי ישראל נתקלו בשל המלחמה,
הוקמה פלטפורמה חדשנית - עם מעל 80% הצלחה!

- פיננסי נט -

בכדי לעזור כמה שניתן למצב הכלכלי של כל אזרח ואזרחית במדינה.

רוצים לבדוק ללא עלות אם מגיעים לכם כספים?
לחצו הכפתור הירוק למטה

בהצלחה, מצוות אתר CULC פורטל המחשבונים של ישראל 💝

דילוג לתוכן