לוגו קאלק מחשבונים

איך לחשב מחיר של גיזום וכריתת עצים?

גיזום וכריתת עצים הם מפעולות נפוצות שבעלי גינות פרטיות מבצעים על בסיס קבוע כחלק מהתהליכים ההכרחיים לתחזוקה שוטפת של הגינה. יחד עם זאת, גיזום ובטח שכריתה או העתקת עצים, נחשבות לפעולות לא פשוטות שמצריכות עבודה עם בעלי מקצוע מורשים והתנהלות לפי החוק שנהוג במדינת ישראל. המחירים אם תהיתם נמצאים בסקאלה רחבה ונעים בין כמה מאות שקלים ויכולים להגיע לאלפים רבים.

לפניכם הסבר על תהליכי הגיזום, כריתה והעתקת עצים ועל האופן הנכון לחשב את המחיר שלהם.

ההבדל בין גיזום, כריתה והעתקת עצים

לפני שנדבר על העלויות, בואו ונבין תחילה מה החלופות שעומדות בפני מי שצריך לטפל בגינה שלו בכל הקשור לעצים.

בהקשר זה אפשר להבחין ב-3 חלופות שונות כשגם בקרב חלקן, יש תתי שירותים שהופכים את האחזקה למורכבת מעט יותר.

גיזום עצים

גיזום עצים וצמחייה אחרת היא פעולה פשוטה למדי שכולנו מכירים. מדובר בתהליך שבו חותכים חלק מענפי העצים מתוך מטרה לאפשר לעץ לצמוח באופן נשלט, כדי למנוע לכלוך וכדי לאפשר חדירה של קרני השמש.

גיזום נחשב לפעולה הפשוטה וגם הזולה מבין כל האפשרויות האחרות וכל מה שצריך כדי להוציא אותו אל הפועל הוא להרים טלפון לגוזם עצים מוסמך.

המחיר של גיזום עצים תלוי בגודל העץ בגישה אליו ובמורכבות של המשימה.

באופן כללי אפשר לומר שהמחיר מתחיל ב-300 שקלים לגיזום של עץ קטן ויכול להגיע גם לאלפי שקלים כשצריך לגזום עץ גבוה, להיעזר במנוף ולפנות את הגזם.

כריתת עצים

אף על פי שנהוג לשייך את הכריתה לשירותי גיזום עצים, יש הבדל תהומי בין שניהם.

למעשה המכנה המשותף של שני השירותים היא העובדה שכריתת עצים מתחילה בגיזום ולמעשה כל כריתה כוללת בתוכה גם גיזום מקדים, וזאת הסיבה שמחיר כריתת עצים יהיה יקר יותר ביחס לגיזום של עץ דומה, עניין שמשתקף באופן הטוב ביותר במחירון גיזום וכריתת עצים שמציג את המחירים המומלצים לשירותים הללו.

הסיבה לשוני במחיר היא שמעבר לחיתוך הענפים, בכריתת עצים יש צורך לחתוך גם את הגזע ולעתים גם לעקור את כל העץ מהשורש.

פעולות אלה נמשכות מספר שעות ומצריכות כלים מיוחדים לכרסום השורשים ולחיתוך הגזע לחלקים קטנים שניתן לשאת ולפנות מן המקום.

הבדל נוסף בין גיזום לכריתת עצים מתבטא בכך שבעוד שגיזום ניתן לבצע מהיום להיום, כריתת עצים אסורה לפי החוק ואפילו אם הם נמצאים בחצר בית פרטי.

אם מכל סיבה שהיא אתם סבורים שיש הצדקה לכריתת העץ, עליכם למלא בקשה ולהגיש אותה לרשות המקומית בצירוף תשלום אגרה בסכום שנע בסביבות 50 שקלים. לא משהו יקר אך בהחלט כזה שיכול לגרום לעיכובים בהתחשב בעובדה שנציג מטעם הרשות צריך להגיע אל מקום העץ על מנת לאשר או לדחות את הבקשה.

חשוב לציין שכמו בגיזום ואפילו יותר, כריתת עצים חייבת להתבצע על ידי בעל מקצוע מיומן שמוסמך לכך (מחזיק ברישיון כורת עצים). מדובר בעבודה שיכולה להיות מורכבת ומסוכנת שחייבת להתבצע באופן הבטיחותי ביותר.

העתקת עצים

העץ מפריע אבל אתם לא רוצים לכרות אותו מכל סיבה שהיא? הפתרון הוא העתקת עצים. מדובר בשירות מורכב למדי שגם עולה בהתאם.

במסגרת העתקה של עץ, יש לגזום אותו תחילה באופן הנכון, לחפור בור עמוק מסביב על מנת שניתן יהיה להוציא את העץ יחד עם השורשים, להוביל את העץ למקומו החדש ולנטוע אותו מחדש באופן מבוקר שיגדיל את סיכוייו להכות שורשים ולהמשיך לצמוח.

מדובר בתהליך שחייב להיעשות על ידי גורם מוסמך ומעבר לכך, תיתכנה עלויות נוספות כמו טרקטור לחפירה ונשיאה וכן שירות להובלת עצים שיאפשר להעביר את העץ למקומו החדש באופן בטוח.

רבים טועים וחושבים שהעתקת עץ היא תהליך זול ומהיר אך בפועל מדובר בשירות שיכול להיות יקר למדי לאור המורכבות וריבוי האמצעים הדרושים.

כמו כן כדי להעתיק עץ יש חובה להוציא אישור ממש כמו בכריתת עצים – עניין שיכול לגרום לעיכובים.

חישוב עלויות שירותי גיזום, כריתה והעתקה

כפי שבוודאי שמתם לב, תחזוקה של עצים יכולה להיות מורכבת ולעתים גם יקרה. לכן ישנה חשיבות גבוהה מאוד לחישוב נכון של העלויות ונקיטת צעדים שמטרתם להבטיח שירות איכותי ובטוח לצד תשלום מחירים הוגנים.

באופן כללי, המחיר של השירותים הללו מאוד משתנה ותלוי בסוג, בגודל העץ, מספר העצים שדורשים טיפול, האם האזור נגיש למנוף סל או שיש צורך לטפס על העץ באמצעות חבלים, האם נדרשים שירותים נוספים כמו כרסום השורשים או פינוי הגזם ועוד.

לאור זאת הדרך המומלצת היא להשוות כמה הצעות מחיר של בעלי מקצוע מומלצים עם תעודת כורת / גוזם עצים וכן ביטוח מתאים.

טיפ נוסף שיכול להיות לעתים לעזר הוא להימנע מהזמנת השירות בחודשי הקיץ שמתאפיינים בביקוש גבוה והיתכנות למחירים גבוהים יותר משאר חודשי השנה.

חשוב להדגיש שכל העבודות שהוזכרו חייבות להתבצע על פי החוק ורק על ידי מי שהוסמך לכך, שאם לא כן, אתם עלולים לשלם קנסות גבוהים וחמור מכך, להתמודד עם השלכות בטיחותיות ונזקים לעץ ולסביבה.

גם זה יעניין אותכם:
קטגוריות נוספות:
מחשבונים שימושים:

חדש באתר CULC - פורטל מחשבונים

בעקבות המצב הכלכלי שאזרחי ישראל נתקלו בשל המלחמה,
הוקמה פלטפורמה חדשנית - עם מעל 80% הצלחה!

- פיננסי נט -

בכדי לעזור כמה שניתן למצב הכלכלי של כל אזרח ואזרחית במדינה.

רוצים לבדוק ללא עלות אם מגיעים לכם כספים?
לחצו הכפתור הירוק למטה

בהצלחה, מצוות אתר CULC פורטל המחשבונים של ישראל 💝

דילוג לתוכן