לוגו קאלק מחשבונים

כמה עולה לתקן צנרת ביוב ואיך להוזיל את המחיר?

הביוב מהווה את אחת המערכות היעילות והעמוסות ביותר בעידן המודרני. כמה יעיל? אף על פי העובדה שמדי יום זורמים מאות קובים של שפכים מתחת לרגלינו, אף אחד לא ממש זוכר שמערכת הביוב קיימת, לפחות עד שיש תקלה. וכשזה קורה, זה עשוי להיות לא נעים ולעתים גם יקר.

נתקלתם בבעיה בצנרת הביוב ולא בטוחים איך אפשר לפתור אותה, כמה זה עולה ואילו אפשרויות קיימות? לפניכם כל התשובות שיעשו לכם סדר ויסייעו לכם לפתור כל תקלה באופן יעיל, מהיר ולעתים גם זול.

פגשנו את צוות 'המרכז לשירותי ביובית' הפועלים במגוון ערים, כדי להבין מה צריך לעשות כשנתקלים בתקלה בצנרת הביוב, איך לפתור אותה בדרך המומלצת ומה לעשות כדי להוזיל את העלויות של התיקון שיכולות לעתים להגיע גם לאלפי שקלים.

מתי צריך לתקן צנרת ביוב ואיך עושים את זה?

תיקון צנרת ביוב הוא לא דבר של מה בכך. מדובר באחת מהמערכות הכי אמינות במבנה המודרני, אך לאור השחיקה והעומס, בהחלט יתכן מצב שבו יתחילו לצוץ בעיות שונות.

מגוון הבעיות שיכולות להופיע במערכת הביוב מאוד רחבות ומתחילות בריחות לא נעימים שעולים אל אזור המגורים או העבודה, ויכולות להגיע עד לכדי סתימות ביוב, הצפות ועוד תופעות לא נעימות שיכולות להלחיץ גם את האנשים הכי רגועים.

הגורמים לתקלות בצנרת ביוב מגוונים ממש כמו סוגי עבודות ביוב, וכפי שנראה בהמשך, חשוב להתאים את סוג התיקון אל גורם הבעיה.

בין התקלות הנפוצות בצנרת הביוב אפשר למנות:

סתימות כתוצאה ממגבונים

סתימות בצנרת ביוב כתוצאה ממגבונים היא התקלה השכיחה ביותר ואף על פי שהיא מלווה בתופעות לא נעימות כמו ריח או הצפות ביוב, בפועל הפתרון מאוד פשוט ונחשב בדרך כלל גם לזול ביותר.

יש שני אמצעים לפתיחת סתימות ביוב שמקורם במגבונים. הראשון הוא שימוש במוט – שיטה שנעשית על ידי אינסטלטור ומתאימה לצינורות ביוב צרים בתוך מבנה, ואילו השיטה השנייה היא על ידיד רכב ביובית שפותח את הסתימה באמצעות צינור מים בלחץ גבוה מאוד שמוחדר אל תוך צנרת הביוב.

תיקון סתימה שנוצרה ממגבונים וחומרים בלתי מתכלים שהושלכו אל האסלה, עולה כמה מאות שקלים. יחד עם זאת הדרך הטובה ביותר להתמודד איתה היא פשוט למנוע אותה ולא להשליך חומרים לא מתכלים אל האסלות.

חדירת שורשים לצנרת הביוב

שורשי עצים תרים כל העת אחר מים ומינרלים המשמשים עבורם מזון. הביוב הוא מקור מעולה עבורם שיכול לספק את שני הצרכים בו זמנית, ולכן שורשים של עצים רבים ינצלו כל פתח בצנרת הביוב כדי לחדור פנימה, להתפתח ולגרום לסתימה.

הטיפול בצנרת ביוב שחדרו אליה שורשים מורכב למדי ומחייב פתיחה של הצנרת, ניקוי שלה ולעתים גם החלפה של חלקים מסויימים.

לחילופין, ישנן היום שיטות שבאמצעותן אפשר לחדש את צנרת הביוב בלי הרס באמצעות הכנסת שרוול חזק ואטום.

העלויות של תיקון צנרת ביוב שנפגעה מחדירת שורשים נע בין מאות לעד אלפי שקלים, בתלות במורכבות הבעיה והפתרון.

סתימות לאחר שיפוץ או במבנה חדש

עוד מצב נפוץ שבו נגרמים נזקים למערכת הביוב הוא בזמן שיפוצים ובנייה. המקור לבעיות הוא כמעט בכל המקרים חוסר זהירות או איכפתיות של העובדים במקום שבלי לשים לב, משאירים פתחי צנרת פתוחים ולא מוגנים.

אל הפתחים האלה חודרים אבנים, ברזלים ואפילו בטון. מדובר בסתימות קשות מאוד שמצריכות שימוש ברובוט מיוחד שמכרסם את הבטון והאבן עד לפתיחה של הסתימה.

העלות מחושבת לפי סוג הסתימה והזמן שדרוש לפתיחה שלה. בדרך כלל מדובר בהחל מכמה מאות שקלים ועד ליותר מ-1,000 ₪.

התיישנות הצנרת

התיישנות צנרת היא תהליך טבעי שמתרחש במהלך השנים. אל ההתיישנות הטבעית צריך להוסיף גם את העומסים המוגברים שנובעים כתוצאה מהתווספות של דיירים, דירות חדשות והרחבות כאלה ואחרות.

יש שתי דרכים להתמודדות עם צנרת ביוב שנסדקה או נשברה. הראשונה היא לחדש את הצנרת ללא הרס על ידי שירוול של הצנרת באמצעות חומר ציפוי גמיש ואילו הדרך השנייה היא להחליף את צנרת הביוב.

כמובן שכדאי להיעזר בשיטה הראשונה מפני שהיא הרבה יותר זולה, מהירה ואינה כרוכה בהרס סביבתי, אך מצד שני היא לא תמיד מתאפשרת.

המחיר אם תהיתם נע בין אלפי שקלים בודדים לחידוש צנרת בלי הרס ויכול לעלות למעלה מ-10,000 ₪ אם מחליפים את הצנרת כולה ואת שוחות הביוב. העלות כוללת גם את שיקום הסביבה שנפגעה כתוצאה מהחפירות.

כמה עולה לתקן צנרת ביוב

המחיר של תיקון צנרת ביוב מאוד משתנה ותלוי בסוג התקלה ובדרך לפתרונה. בעוד שהזמנת ביובית כדי לפתוח סתימה פשוטה יכולה לעלות לא יותר מ-600 שקלים, חידוש צנרת ביוב בלי הרס כבר יעלה כמה אלפי שקלים ואילו עבודות ביוב שכוללות החלפה של הצנרת, כבר יכולות להגיע ליותר מ-10,000 ₪ - בתלות באורך הצינורות, הקוטר שלהם, סוג הקרקע, בשאלה האם צריך לחדש שוחות ביוב וכיוצא בזה.

איך להוזיל את עלויות תיקון צנרת הביוב

אין ספק שעלות תיקון או החלפת צנרת ביוב יכולה להיות יקרה למדי ולאור שלל הפתרונות היצירתיים שחלק מקבלני הביוב מציעים, חשוב מאוד להשוות את האפשרויות והמחירים.

באופן כללי, כל עוד מדובר בפתיחת סתימה רגילה, כדאי להשוות 2-3 הצעות מחיר של קבלני ביוב באזור שלכם, בעוד שכדי לבצע תיקון מורכב יותר כמו הוצאת שורשים, או החלפת קווי ביוב, כדאי לאסוף 5 הצעות מחיר של קבלנים מומלצים.

חשוב לבדוק כל הצעה לגופה ולראות מה היא כוללת כך שמעבר למספר, יהיו לכם כלים להעריך את התמורה המתקבלת.

בנוסף, כדאי להיעזר בקבלן ביוב מורשה באזור המגורים שלכם, שמעניק אחריות על העבודה שהוא מבצע ושילווה אתכם מהתחלה ועד הסוף – לרבות מקרים שבהם צריך להוציא אישור אכלוס למבנה (טופס 4) וכיוצא בזה.

גם זה יעניין אותכם:
קטגוריות נוספות:
מחשבונים שימושים:

חדש באתר CULC - פורטל מחשבונים

בעקבות המצב הכלכלי שאזרחי ישראל נתקלו בשל המלחמה,
הוקמה פלטפורמה חדשנית - עם מעל 80% הצלחה!

- פיננסי נט -

בכדי לעזור כמה שניתן למצב הכלכלי של כל אזרח ואזרחית במדינה.

רוצים לבדוק ללא עלות אם מגיעים לכם כספים?
לחצו הכפתור הירוק למטה

בהצלחה, מצוות אתר CULC פורטל המחשבונים של ישראל 💝

דילוג לתוכן