מחשבון אחוזים

תוצאה:
% =
 

אז מה זה מחשבון אחוזים

חישובים באמצעות אחוזים משמשים אותנו בתחומים רבים בחיינו, ואנו נדרשים לעשות בהם שימוש מסוים, גם אם עבורנו הרומן עם המתמטיקה הסתיים כשהפסקנו ללכת לבית הספר. אחוזים עוזרים לנו לחשב חלק מתוך שלם, ואנו נתקלים בהם במבצעים בחנויות, עלויות שירותים, העלאה במשכורת, חישובי קרן הפנסיה וההשתלמות ועוד. מחשבון אחוזים יכול לסייע לנו רבות, בכל המצבים שבהם חישוב האחוזים הוא יחסית מורכב. זה נכון שברוב המקרים לא תהיה לנו בעיה לחשב 15 אחוזים מתוך 100, אך בפועל המספרים הם כמעט אף פעם לא כאלו נוחים ועגולים.

כיצד מחשבים אחוזים?

את חישובי האחוזים כולנו זוכרים מימי בית הספר, ומי שלא – בוודאי ייתקל בהם במקומות רבים אחרים במהלך חייו. חישובי אחוזים הם בין החישובים היותר שימושיים עבורנו, וגם אם לא ממש חיבבנו מתמטיקה – כדאי לנו לדעת לחשב אחוזים. הסיבה היא, שאנו לא ממש יכולים להתחמק משימוש באחוזים, והם מלווים אותנו בעת שאנו רוצים לממש הנחה על חולצה או מכנס, בעת שאנו רוצים לבדוק את תלושי השכר שלנו, בעת שאנו מעוניינים להשאיר תשר למלצר, וגם… כשאנו רוצים לעזור לאחות הקטנה או לילד שלנו בשיעורי הבית.

כלל אצבע לחישוב אחוזים

במידה ואתם מחפשים כלל אצבע שיעזור לכם לחשב אחוזים, תוכלו להשתמש בכלל עשרת האחוזים. בתור התחלה דמיינו שבכל מספר או ספרה – קיימת נקודה עשרונית בצידו הימני (היא באמת שם, למרות שלא רואים אותה). כשאנו מעוניינים לגזור 10 אחוזים מהמספר, עלינו פשוט להזיז את הנקודה מקום אחד שמאלה – וקיבלנו 10 אחוזים. על אותו עיקרון בדיוק, אם נזיז את הנקודה שני מקומות שמאלה – נגזור אחוז אחד מתוך המספר השלם.

מתי נזדקק למחשבון אחוזים?

מחשבון האחוזים בא לעזרתנו כשאנו צריכים להתעסק עם מספרים פחות נוחים, כמו למשל חישוב עמלה על דירה, חישוב הפרשה לקרן פנסיה מתוך המשכורת, או חישוב שכר של בעלי מקצוע המחושב כאחוזים (למשל שכר עו”ד – שלעתים מחושב כאחוז מסוים מתוך סכום התביעה). לשם הדוגמה, נניח שאדם בשם ישראל ישראלי מעוניין לחשב את ההפרשה לקרן ההשתלמות שלו מתוך המשכורת. הוא יודע שהוא אמור להפריש 2.5 אחוזים מהמשכורת, בעוד המעסיק שלו אמור להפריש 7.5 אחוזים. המשכורת של ישראל החודש הייתה 9,754 שקלים, וכפי שניתן לראות – אין מדובר במספר עגול כלל. במצב שכזה, ישראל ישראלי בהחלט יכול להפיק תועלת מהשימוש במחשבון האחוזים.